Üye olduğun e-posta adresini girerek şifreni geri alabilirsin.
TUZLA NİKAH DAİRESİ VE KÜLTÜR MERKEZİ

EVLENEBİLMEK İÇİN SAĞLANMASI GEREKLİ BELGELER 

* Nüfus Cüzdan Fotokopileri (Hüviyetler resimli ve 10 yılı aşmamış olacak)

* Evlenmeye mani herhengi bir rahatsızlığın bulunmadığını belirten Sağlık Raporu (Aile hekiminden alınan resimli ve onaylı rapor)

* Üçer adet fotoğraf

* U.A. Aile Cüzdanı Ücreti (75 TL)

Hafta içi davetsiz nikahlar (13:00 ile 14:00 arası ) Ücretsiz.

Engeli %50 ve üzerinde olan engelli vatandaşlara , şehit çocukları, gazinin kendisi ve çocuklarının nikahları ile Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı’nda dosyası bulunan muhtaç kimselere ve Belediyemiz tarafından gerekli araştırma yapılmış veya yapıldıktan sonra muhtaç olan kişilerden ücret alınmaz. Tuzla Belediyesi çalışanına % 25 indirim uygulanır.Tuzla İlçesi sınırları dışından nikah salonumuzu kullanmak isteyenlerden, mevcut fiyat tarifelerine 50 TL ilave edilerek ücret alınır.

1 - Çiftler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. 17 yaşını doldurmuş olanlar Anne ve Babalarının muvafakati ile, 16 yaşını doldurmuş olanlar ise Mahkeme Kararı ile evlenebilirler. Daha küçük yaşta olanların evlenmesi mümkün değildir.

2 - Boşandıktan ya da dul kaldıktan sonra 10 ay içinde evlenmek isteyen bayanlar Aile Mahkemesi'nden İddet Müddetini Kaldırma kararı almalıdır.

3 - Tuzla'da ikamet etmeyenler ikamet ettikleri yer Evlendirme Dairesinden Evlenme İzin Belgesi alarak evlendirme dairemize başvurabilirler.

4 - Yabancı evliliklerde aday kendi ülkesinin Evlendirme Memurluğu'ndan alacağı çok dilli bir belge olan Evlenme Ehliyet Belgesi'ni almalı veya İstanbul'daki kendi konsolosluğundan alacağı Bekarlık Belgesi'ni İstanbul Valiliği İl Hukuk İşleri Müdürlüğü veya Kaymakamlığa tasdik ettirerek getirmelidirler.
İstanbul'da konsolosluğu bulunmuyorsa Ankara'daki Büyükelçiliğinden Bekarlık Belgesi alınıp Dışişleri Bakanlığı'nda tasdik ettirilerek getirilmelidir.

Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki Konsolosluklardan alınan doğum belgesi, bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet tezkerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması zorunludur. Aksi takdirde evraklar kabul edilmeyecektir.

* Evlenme Ehliyet Belgesi; Evlendirme memuru başvuranların medeni hallerinde kuşkuya kapılırsa ilgililerin kayıtlı bulunduğu yer nüfus idaresinden "evlenme ehliyet belgesi" isteyebilir.

* Rıza Belgesi; 16 yaşını doldurmuş erkek ve kadınlar ancak hakim kararıyla; 17 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını doldurmamış erkek ve kadınlar yasal temsilcilerinin izni ile evlenebilir.

Yasal temsilcilerinin izni gereken bu durumda;

a. Evlenme Beyannamesinin arkasındaki "rıza belgesi" doldurulmalıdır. Ana ve babanın veya vasinin imzasının bulunduğu bölüm ya yetkili merciler tarafından onaylanmış olacaktır ya da rıza belgeleri ana ve baba veya vasi tarafından bizzat evlendirme memurunun huzurunda da imzalanacaktır ki bu takdirde imza onaylaması evlendirme memurunca yapılır.

b. Ana ve babadan birinin ölmüş olması durumunda sağ olan veya boşanma halinde velayet verilmiş olan tarafın imzası yeterlidir.

c. Rıza belgesi vasi tarafından imza edildiği takdirde vasi tayinine dair mahkeme kararı istenir ve dosyaya eklenir.

Not: Evraklar teslim edilmeden işlem yapılmamaktadır.

Yetkili Kişi / Firma

TUZLA NİKAH DAİRESİ VE KÜLTÜR MERKEZİ

Telefon

0(216) 446 86 87

Web sitesi

Firmanın web sitesine ulaşmak için burayı tıklayın

Ulaşım

Firmanın harita üzerinde konumunu öğrenmek için tıklayın.

Adres

Cami Mh. Şehitler Cd. Balıkçılar Sk. No:7 Tuzla / İstanbul