Üye olduğun e-posta adresini girerek şifreni geri alabilirsin.
ŞİLE NİKAH DAİRESİ

EVLİLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE BELGELER

Evlendirme dairemize başvuruda bulunan çiftlerden birinin Şile Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikamet etmesi yeterlidir.Şile Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikamet etmeyen çiftler bağlı bulundukları evlendirme dairesinden, başka bir yerde evlenmeleri için evlenme izin belgesi almaları gerekmektedir. Kanun gereği müracaat günü evlendirme yapılmaz. 1.Evlenme Ehliyet Belgesi. (Nüfus Müdürlüklerinden alınır.)

2.Nüfus cüzdanları ve fotokopileri (nüfusa işlenmiş en son medeni hallerini gösterir durumda)

3.Evlenecek çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur.

4.Evlilik için alınacak fotoğraflı sağlık raporu. (bay,bayan): Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık ocaklarından kişinin aile hekiminin onaylamış olduğu rapor dışındakiler işleme alınmaz.

5.Çiftlerin 8’er adet vesikalık fotoğrafı. (Eski olmayan fotokopi ile çoğaltılmamış.)

6.Şile ilçe sınırları dışında ikamet edip nikâh akdini Şile Belediyesi evlendirme dairesinde yaptırmak isteyenler bulundukları yerdeki evlendirme memurluklarından Evlenme İzin Belgesialarak evlenebilirler.

7.Yaşı küçük olanlar için anne baba onayı.(noterden) veya anne babanın çiftlerle beraber müracaata gelmeleri gerekir. (18’den gün alanlar için) (17’den gün alanlar için mahkemeden alınacak evlenme izin kararı)

8.Bayanlarda boşamanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günü dolmayanların mahkemeden alacakları iddet müddeti kararı.

9.65 yaş üstü evlenecek çiftlerin evlenmelerine mani ruhsal durumlarının olmadığını belirten heyet raporunu tam teşekküllü hastanelerden almaları zorunludur.  

10.Yabancı uyruklu olanlar için, Konsolosluk/Büyükelçilik tarafından kişinin adını, soyadını, ana ve baba adı ile doğum tarihini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve Dışişleri Bakanlığı yada İl Valiliği tarafından “Belgedeki imza ve mühür ………. Konsolosluğuna/Büyükelçiliğine aittir” şeklinde tasdik edilmesinden sonra, belge yabancı dilde düzenlenmiş ise noter tasdikli Türkçe tercümesi ile işleme alınır.

11. Müracaat ve evlenme akdinin gerçekleşeceği sürede vizesi veya oturma izni olmayan yabancı ülke vatandaşlarının müracaatları kabul edilmez.

12. Taraflardan birinin Türk Vatandaşı, diğerinin yabancı olması halinde “Çok Dilli Evlenme Ehliyet Belgesi” alınacaktır.(Nüfus Müdürlüklerinden alınır)

13. İlçe sınırları içerisinde yapılacak olan evlendirme işlemleri için 100 TL,

14. Evleanme İzin Belgesi ile başvurulan ve ilçe sınırları içerisindeki evlendirme işlemleri için 500 TL,

15. İlçe sınırları dışında yapılacak olan evlendirme işlemleri için Anadolu Yakası 500 TL, Avrupa Yakası 800 TL. (Evlenme izin belgesi ile başvuru halinde 400 TL ek ücret alınır),

16. Maltepe Vapurunda yapılacak evlendirme işlemleri için hafta içi 350 TL, hafta sonu 600 TL. (Evlenme izin belgesi ile başvuru halinde 400 TL ek ücret alınır),

17.Evlenme İzin Belgesi için 50 TL harç

Yetkili Kişi / Firma

ŞİLE NİKAH DAİRESİ

Telefon

0(216) 712 12 75

Web sitesi

Firmanın web sitesine ulaşmak için burayı tıklayın

Ulaşım

Firmanın harita üzerinde konumunu öğrenmek için tıklayın.

Adres

Üsküdar Cd. No: 1 Şile / İstanbul