Üye olduğun e-posta adresini girerek şifreni geri alabilirsin.
EYÜP NİKAH DAİRESİ

NİKAH AKDİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Eyüp Evlendirme Memurluğuna başvuruda bulunan evlenecek çiftlerden birinin Eyüp Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikamet etmesi yeterlidir.
Çiftlerin 5 adet vesikalık fotoğrafı (Son altı ay içerisinde çekilmiş ve fotokopi ile çoğaltılmamış)
Evlenecek Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş resimli nüfus cüzdanlarının aslını getirmeleri gereklidir. Son 10 yılı aşan ve çok yıpranmış olan nüfus cüzdanları başvuruda kabul edilmeyecektir
Evlenecek çiftlerin sağlık kurum ve kuruluşlarından (Aile Hekimliğinden veya devlet hastanesinden alınabilir) sağlık raporları(Aile Hekimliğinden alınmayan raporlar Aile Hekimi tarafından onaylanmadan işlem tahsis edilmeyecektir.)
Mal rejimi talebi olan çiftler noterden yaptırdıkları mal rejimi talep belgesini müracaat sırasında vermek zorundadırlar.
Evlenecek çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur.
Müracaat Saatleri: Hafta içi pazartesi, salı çarşamba, perşembe 08:30 – 12:30 ile 13:00-15:00 saatleri arasında, Cuma günleri saat: 08:30-12:30 arasında yapılmaktadır.
Müracaat evrakları alındığı tarihten itibaren 6 ay (180 gün) için geçerli olduğundan istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.
Kızlık soyadını kullanmak isteyen bayanlar gerekli matbu evrakı doldurarak Evlendirme Memuru önünde imzalayacaktır.
Başvuruya gelemeyen adayın evlenme başvurusu için Noterden üçüncü bir şahsa vekalet vermesi gereklidir.
Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilemez.
REŞİT OLMAYANLAR İÇİN BAŞVURU KOŞULLARI

18 Yaşını doldurmamış olan çiftler anne ve babanın izni ile evlenebilirler. (ay ve gün hesabı ile) Anne ve Babadan biri ölmüş ise ölümü Nüfus Kayıt Örneği ile belgelenecektir.
17 Yaşını doldurmamış olanlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.
Belirtilen koşulların sağlanması halinde nikah akdi için gerekli diğer evraklarla beraber başvuruları alınacaktır.
BOŞANMIŞ ve DUL OLANLAR

Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve eski eşinin ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 10 ay (300 gün) geçmeden evlenemezler.
Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler için aile mahkemesinden iddet müddeti (300 gün) kaldırması kararı alınmalı (Bu kararda kesinleşme şerhi de olmalıdır.)
İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.
Boşanan aynı çiftlerin tekrar evlenmeleri durumunda istenilen belgeler normal müracaat belgeleriyle aynıdır.
YABANCI EVLİLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Eşlerden biri Türk ise ikamet kaydının bulunduğu ilçe evlendirme memurluğuna müracaat edebilir
Yabancı uyruklu olanlar bekarlık belgesi (evlenme ehliyet belgesi) ile müracaat ederler
Yabancı uyruklu vatandaşlar İstanbul da bulunan konsolosluklarından alacakları bekarlık belgelerini İstanbul Valiliğine ( Hukuk İşleri Müdürlüğü) tasdik ettireceklerdir.
İstanbul da konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara da bulunan Büyükelçiliklerinden alacakları, evlenme ehliyet belgelerini Dışişleri bakanlığına tasdik ettirmek zorundadırlar.
Yabancı uyruklu Bay ve Bayanların pasaportlarını Yeminli Tercüman Büroları'ndan tercüme yaptırıp Noter'den onaylatmaları gereklidir.(Vize süresi dolanlar kabul edilmez)
Yabancı uyruklu vatandaşların ibraz edecekleri bekarlık belgesi, doğum belgesi ve pasaport tercümesi gibi evraklardaki kişisel bilgilerin tümü (adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, anne adı, baba adı) harf harf aynı olmalı. Eğer bu bilgilerde harf veya karakter farklılığı var ise bunlar giderilmeden işlem tahsis edilmeyecektir.
Nikah akdi esnasında nikahı kıyılacak yabancı uyruklu Türkçe bilmeyen kişi için nikah esnasında yeminli tercüman bulundurulması zorunludur.
İZİN BELGESİ İLE MÜRACAAT VE İZİN BELGESİ ALIMI

Eyüp Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikamet etmeyen evlenecek çiftler bağlı bulundukları Evlendirme Memurluğuna başvurarak alacakları izin belgesi ile beraber 3’er adet fotoğraf getirmeleri gerekmektedir.
Eyüp’te ikamet edip, başka yerde nikah kıydıracak kişiler gerekli evrakları hazırlayarak Eyüp nikah dairesinden izin belgesi alarak istedikleri yerde nikah kıydırabilirler.

Yetkili Kişi / Firma

EYÜP NİKAH DAİRESİ

Telefon

0(212) 581 18 11

0(212) 581 18 24

Web sitesi

Firmanın web sitesine ulaşmak için burayı tıklayın

Ulaşım

Firmanın harita üzerinde konumunu öğrenmek için tıklayın.

Adres

Silahtarağa Mh.. Silahtarağa Cd. No:18 Eyüp Eyüp / İstanbul