Üye olduğun e-posta adresini girerek şifreni geri alabilirsin.

Haber, Yazı, Röportaj

24.10.2016

İstediği ve sevdiği bir insanla evlenmek her insanın en büyük arzusudur. Herkesin bildiği gibi, evlendikten hemen sonra gelinle damadın çıktığı tatile balayı adı verilir. Peki balayı ismi nereden gelir?

İstediği ve sevdiği bir insanla evlenmek her insanın en büyük arzusudur. Herkesin bildiği gibi, evlendikten hemen sonra gelinle damatın çıktığı tatile baBalayı kelimesi İngilizce'deki ‘honeymoon’ kelimesinin direkt olarak tercümesidir. Fakat ‘moon’ kelimesi aslında ‘bir ay’ olarak değil, gökyüzündeki  “Ay” anlamındadır.

Balayının tarihi ile alakalı farklı hikayeler bulunur. İlk hikaye, balayının Babilliler dönemine ve o dönemki Avrupa ülkelerine uzandığı yönündedir. O dönemde evlenen çiftlere, düğün törenleri sırasında ve törenlerinden sonraki 30 gün boyunca, içine bal katılan ve ‘bal likörü’ olarak adlandırılan bir şarabı içirilirdi. Hun İmparatoru Atilla’nın ölümüne de evlilik töreni sonrası içtiği bu bal likörünün neden olduğu söylenir.

Diğer hikaye ise, kız kaçırma adeti ile ilişkilendiriliyor. Genç, komşu köyden sevdiği kızı kaçırır ve kızın ailesi kızı aramayı kesene ya da kız hamile kalana kadar, sadece yakın arkadaşlarının bildiği bir yerde saklar. Sonrasında çift ortaya çıkar ve kızın ailesine başlık parası verilerek mutlu sona ulaşılır. Bu hikayede bal ile alakalı bir şey yoktur. Tarihçilere göre, İngilizce balayı anlamındaki ‘honeymoon’, bu hikayedeki gizlenme olayının anlamı olan ‘hiding’ kelimesinden türemiştir.

O dönemki şartlar göz önünde bulundurulacak olursa, yeni evli çiftlerin tarlada çalışmak, hayvanlarla ilgilenmek gibi işleri varken likör içme lüksüne sahip olmamaları, ikinci hikayeyi daha olası hale getiriyor.

Balayı deyimi, günümüzdeki anlamına 16. yy'den sonraki yazılı eserlerde rastlanıyor. Balayının evliliğin ilk ayında yapılan tatil olarak nitelendirilmesi ise 18. yy'den sonrasına dayanıyor.layı adı verilir. Peki balayı ismi nereden gelir?