Üye olduğun e-posta adresini girerek şifreni geri alabilirsin.

Haber, Yazı, Röportaj

21.07.2016

Aslında tatlı ve eğlenceli bir süreç olan “Düğün telaşı”, hayatlarını birleştirmeye ve bir ömür birlikte olmaya karar veren çiftlerin düğün hazırlıkları evresidir.

Çok kolaymış gibi görünen bu süreci hiç de göz ardı etmemek gerekir. Çünkü bu süreçte sadece zorunluluklar değil, yöreden yöreye değişen geleneklerleri de göz önünde bulundurarak hazırlıkları yapmak gerekir. Bu hazırlıkların başında da neredeyse her düğün öncesinde görmeye alışkın olduğumuz gelin ve damat bohçaları gelir.

Düğün öncesi hazırlıklarında en çok gelinin hazırlığı üstünde durulur. Gelinlik modelinin seçimi, gelin saçı, makyajı vs. aylar önce ayarlanmış olur. Durum böyle olunca damat için yapılan hazırlıkların daha kısa sürede tamamlanacağı düşünülür ve en sona saklanır. Fakat hem gelin hem de damat için önemli olan düğün bohçaları, düğünden önce özenli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Düğün bohçası, gelinin ve damadın aileleri tarafından hazırlanarak gelin veya damat adayına verdikleri hediyelerdir. Bu hediyeler arasında gece giyimi, iç çamaşırı, kişisel bakım ürünleri gibi şeylerden oluşur. Elbette damada verilebilecek hediyelerin çeşit fazlalığı gelinlerinki kadar fazla olmasa da damatlar için de pek çok seçenek mevcut.

Peki, damat bohçası hazırlığında neler yapılmalı? İlk önce bohça hazırlıklarına ne zaman başlanacağına karar verin. Kararı verirken de bohçanın verileceği zamanın nişan sonrası olduğunu unutmayın ve ona göre hazırlıklara başlayın. Düğün telaşına kapılarak onca işin arasında damat bohçası hazırlığını en sona bırakmamanızı öneririz.

Damat bohçası hazırlıklarına sandıktan başlayabilirsiniz. Sandık geleneksel ahşap sandıklardan ya da deri kaplama işlemeli olabilir. Onlarca çeşit sandık modeli bulmanız mümkün. Son zamanlarda el yapımı sandıklar da oldukça revaçta. Dilerseniz işlemesiz ahşap bir sandık alarak siz de süsleyebilirsiniz.

Damat bohçası içinde bulunması gerekenlerin başında; bir takım pijama, bir veya birkaç çift çorap, iç çamaşırı, tıraş seti, parfüm ve deodorant, cüzdan, kol düğmesi, kemer, terlik, ayakkabı ve tarak gelir. Bunların dışında da eklemek istediğiniz şeyler olacaktır elbet ama bunlar damat bohçasının olmazsa olmazlarıdır. Damat bohçası hazırlandıktan sonra düğüne yakın bir zamanda, daha çok da nişandan sonra damadın ailesine hediye edilir.