Üye olduğun e-posta adresini girerek şifreni geri alabilirsin.

Haber, Yazı, Röportaj

22.05.2017

Evlilik sorumluluk isteyen bir yoldur. Peki yol arkadaşınızı ne kadar tanıyorsunuz?

Evleneceğiniz İnsan Doğru Kişi mi?

 

 

Eğlenebiliyor musunuz?

 

   Birlikte vakit geçirebilmek çok önemli. İşte burada devreye sevgiliyken ya da nişan döneminde yaptığınız paylaşımlar giriyor. Sizinleyken yüzü gülen, sizinle vakit geçirmekten keyif alan, ortak zevklerinizin farkında olan biri evliliğinizde sizi bulutlara çıkaracaktır. Sosyal aktivitelerin olmadığı bir evlilik, monotonluğu başlatacak ve sonrasında şiddetli tartışmaları tetikleyecektir. Yanınızda sıkılan biri, evliliğiniz için en yanlış tercihtir.

 

Farkı Anlayın

 

   Sevgililikte muhteşem bir kimyanız olabilir. Çok az tartışıyor hatta hiç tartışmıyor olabilirsiniz; fakat evlilik ve sevgililik birbirinden çok farklıdır. Sevgiliyken daha çok onunla vakit geçireceksiniz. Evlendiğinizde durum değişecek, aileler, arkadaşlar da devreye girecek. Atacağınız her adımda eşinize, bazı durumlarda ailesine ve pek çok konuda devlete hesap verebileceksiniz. Asıl konu şu: Sevgiliyken geçirdiğiniz vakitleri aynı evin içerisinde yapmaya devam ettiğinizde sıkılabilecek biri mi var yanınızda?

 

Kararınız Net Olsun

 

   Kafanızdaki en ufak bir soru işareti bile bu evliliğe adım atmamanıza yeterlidir. Onu hislerinizle değil, gelecek sorumluluğu ile tartın. Acaba kelimesinin geleceğinizde çok büyük bir sorun olacağını bilin. Tamamen noktalamanızdan bahsetmiyoruz tabi ki, en azından bu sorulara cevap bulana kadar kararınızı erteleyin. Evlilik, soru işaretlerinin hüküm süreceği bir müessese değildir.

 

Olgunluk Temel Olmalı


   Biraz sert olabilir fakat evlilik “ana kuzusu” tabir edilen bireylerin gerçekleştireceği veya sürdürebileceği bir eylem değildir. Belirli bir olgunluğa ulaşmamış, hayatın ve evliliğin ciddiyetinin farkında olmayan, evliliği sadece aynı evin içine girmek olarak addeden birinden daha kötü bir eş olamaz. Evlilik, kişinin kendi ailesini kurmasıdır ve bunun temeli olgun bir karaktere sahip olmaktadır. Hayatın zorlukları karşısında sızlanan, zayıf karakterli kişiler bu kutsal müesseseye en büyük zararı vermektedir. Ailenizin sözleri elbette önemli, fakat eşiyle ailesi arasındaki dengeyi koruyamayan biri, gelmiş geçmiş en büyük işkencecidir!  

 

Kültürel ve Eğitimsel Yakınlık


Eğitim seviyesi, kültürel birikimi, aile terbiyesi evlilik öncesi ve sonrasında büyük önem taşımaktadır. Sizi başkalarının yanında utandırmayan, ailenize ve aileniz nezdinde kendi aile büyüklerine, çevresine de aldığı terbiyeyi gösteren biri sizi daha mutlu edecektir şüphesiz.  Eğitimde aralarında uçurum bulunan, kültürel olarak birbirine çok uzak ve terbiye kuralları açısından yine çok farklı olan çiftlerin anlaşabilmeleri çok zordur. Mutluluğunuz anlaşabildiğiniz sürece geçerli olduğunda, bu konuların sizi yıpratacağı çok açıktır.

 

Değişmesini Beklemeyin

 

   Günümüzde pek çok anne uygun davranışlar sergilemeyen çocuklarının evlenince düzeleceğine inanarak, onları evlendirme yoluna gider. Bu süreci çok hızlı gerçekleştirmeye çalıştıklarından, eşler birbirilerini de yeterli bir zaman içerisinde tanıyamazlar.  Bu yüzden “Evlenince düzelir” en yanlış düşüncelerden biridir. Sorumsuzluklarını biliyor, evliliğinizde bazı “küçük” sorunlar çıkacağını düşünüyorsanız eğer, yanlış kişiyle birliktesiniz demektir. O küçük sorunlar aynı evin içinde tekrarlandıkça devasa bir geçimsizliğe dönüşecektir.  Annelere de buradan bir uyarı; bir erkeğe "beni düzeltmek için evlendiriyorlar" düşüncesi yeterli etki yaratmıyorsa, evlenmesini beklemek boşa olacaktır. Kendi çocuğunuz için, başkalarının hayatlarını karartmayın. 
Evliliğin Sorumluluğu Farklıdır

 

   Sevgiliyken sizi aşırı kıskanmaları, bencillikleri ya da hoşgörüsüz davranışları olabilir. Bu süreçte kimi kıskançlıkları hoşunuza gidebilir ama evliliğin sorumluluğu çok farklıdır. Mükemmel sevgili, mükemmel eş olacak diye bir kaide yoktur. Sevgililikte ihmal abartılmadığı sürece, anlayışlı biri tarafından sindirilebilir. Mevzu evlilik olduğunda bu durum boşanmaların temel nedenini oluşturmaktadır. Bu nedenle evliliğin sorumluluğunun farkında olan biriyle evlenmeniz çok önemlidir.  

 

Ten Uyumu

 
  Ülkemizde evlilik öncesi cinsel yaşam hoş görülmediğinden pek çok çiftin cinsel açıdan uyumlu olup olmadığının tespiti mümkün olmuyor. Fakat en azından göz göze geldiğinizde, elini tuttuğunuzda ya da aklınıza geldiğinde sizi uyarmayan biriyle evlenmeyin. Cinsel tatminsizlik en temel boşanma sebeplerinden biri olsa da bu konu aleni konuşulacak konular arasında değil. Bu nedenle gizlenen bir sorun, başka sorunlara davetiye çıkaracak, hiç umulmadık konularda da tartışmalar başlayacaktır.