Üye olduğun e-posta adresini girerek şifreni geri alabilirsin.

Haber, Yazı, Röportaj

09.05.2017

Evlendikten Sonra Kilo Almaya mı Başladınız?

Evlendikten Sonra Kilo Alma Sorunu

   Nişan, düğün derken sonunda hayaliniz gerçekleşti ve evlendiniz. Asıl heyecan bundan sonra başlıyor oysa. Elbette her müessesede olduğu gibi evlilikte pek çok problem görülebilir. Eşlerin evlendikten sonra kilo almaları ve alınan kilonun ilişkilerini etkilemeye başlaması bu problemlerden biridir.

   Aslında evlenince kilo alınması gayet normaldir. Özellikle düzenli bir yemek saati olmayan erkeğin evlilikle oluşan düzeni, kadının maharetlerini göstermek adına yaptığı yemeklerin kalorisinin düşünülmemesi buna sebep olabilir.

   Kadın iyi yemek yapıyorsa, bu durumda diyet yapmak zordur. Erkeğin iş şartları da göz önünde bulundurularak daha hafif ve planlı bir yeme şekli oluşturulabilir. Kadın için ise diyet programı özellikle evliliğin ilk zamanlarında hoş gözükmeyebilir. Bu durum yanında bakımsızlığı getirdiği zamandaysa daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

 

   Bu sorunun yok edilmesi, en az ortaya çıkışı kadar kolaydır. Kadın kendi vücudunu, kendi metabolizmasını tanıdığında, erkekle aynı beslenme biçimine sahip olamayacağını anladığında, sorun kısmen hallolacaktır. Akşam yemeğinde daha az kalorili, yağdan biraz daha azade yemeklerin tercihi, bu noktada işinize yarayacaktır.

   Kahvaltınızda yiyeceğiniz yumurta, sizi uzun bir süre tok tutacak ve gerekli enerjiyi sağlayacaktır. Eğer vazgeçmeniz çok zor değilse kahvaltıdaki şekerinizi azaltmanız, daha sonra da yok etmeniz çok önemlidir. Siyah çay yerine, bitki çaylarını içebilirsiniz. Bitki çayları özellikle de yeşil çay metabolizmanızı hızlandırma konusunda iyi birer yardımcıdırlar.

   Öğlen biraz daha hafif yiyecekler, zaten sabah kahvaltısıyla desteklenmiş vücudunuzu akşama atmaya yetecektir. Gece yatmadan önce bir şeyler yememek, cips, kola gibi aşırı kalorili yiyeceklerden uzak durmak kendinize ve eşinize koyacağınız kurallardan olmalıdır.

   Hepsinden önemlisi, hareketli bir hayata sahip olmanız yani aldığınız kalorinin verdiğiniz kaloriyle eşit ya da biraz daha az olması önemlidir. Aldığınız kalori verdiğiniz kaloriden fazla olursa kilo alır, az olursa da kilo verirsiniz. Bu nedenle hareketli bir hayat tarzına sahip olmalı ve vücudunuzu tanıdığınız kadar yiyecekler hakkında az da olsa bilgi sahibi olmalısınız.

 

   Erkekler için bu durum yukarıda bahsettiğimiz hareketsizlikle doğru orantılıdır. Yine de yemek seçimi ve hareketlilik bu sorunun ortadan kalkması, en azından azalması için yeterlidir. Eşlerin yaptığı fiziksel aktiviteler bu durumda fazlasıyla önemlidir. Beraber yapacağınız yürüyüş, bir hafta sonu koşusu ya da spor salonu aktivitesi hem kilo almanızı önleyecek, hem de birlikte geçirdiğiniz vakti arttıracağından evliliğinizdeki olası monotonluğa da son verecektir. Bu durumda internette “zayıflama diyeti, kilo vermenin yolları” gibi aramalar yapmaya da gerek duymazsınız.

   Evlilik gibi son derece önemli bir müessesede sorunların olması gayet normaldir. Kilo problemi her bireyde olabilecek bir durum olduğundan, öncelikle kendinize olan güvenin kaybolmaması ilk şarttır. Kendinize güvenerek, hareket ederek, yediklerinize dikkat ederek, kendi sağlınızı korursunuz. Böylelikle kilo sorununu hem kendiniz hem de eşiniz için çözmüş olur, evliliğinizin mükemmel bir uyumla devam etmesi konusunda sağlıklı bir adım atar, sonrasında da diyetisyen ya da diyet yemekleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.