Üye olduğun e-posta adresini girerek şifreni geri alabilirsin.

Haber, Yazı, Röportaj

08.05.2017

Bir Oyun Bağımlısıyla mı Birliktesiniz?

Bir Oyun Bağımlısıyla mı Birliktesiniz? 

 

  Bağımlılık genel olarak, kişinin iradesinin devre dışı kalması ve tüm zararlı uyarılara (psikolojik ya da fizyolojik) rağmen kişinin uyaranı kullanmaya devam etmesi, bırakması durumunda ise bazı önemli yoksunluk belirtileri göstermesine deniyor.

  Hal böyle olunca, oyun bağımlılığı da kafanızda net bir şekilde canlanmış oluyor. Günümüzde pek çok ailenin özellikle çocukları için tedirgin olduğu “oyun bağımlılığı” aslında evlilik müessesinde de ciddi yaralar açmaya aday bir konumda bulunuyor.

  İşte eşleri ya da sevgilileri oyun bağımlısı olan kadınlar için 6 öneri!

 

1 – Kitaplardan Yardım Alın

 

  Bir günü “okuma günü” olarak belirleyin ve o gün onun da seçtiği bir kitabı beraber okuyun. Kitabın içerisinden testler yapabilir, vaktini sizinle geçirmesini sağlayacağınız etkinlikler ayarlayabilirsiniz. Onun keyif aldığı bir konu belirleyin ve o konuda da bir eğlence ortamı yaratın. Unutmayın, bilgisayar başına oturmasının temel nedenlerinden biri “yapacak başka bir şeyin olmaması”dır.

 

2 – Daha Önemli İşleri Olduğunu Hatırlatın

 

  Oynadığı oyundan daha önemli işleri, daha önemli sorumlulukları olduğunu ve bunları yaparsa daha çok zevk alacağını bilmesini sağlayın. Buradaki hassas nokta, bunu yaparken suçlayıcı bir ses tonu ve harekette bulunmamaya özen gösterin. Aksi halde, hiç suçlanmayacağı bir ortama girmek için sabırsızlanacaktır.

 

3 – Farklı Bir Hobi Edinmesini Sağlayın.

 

  Beraber bir hobi edinmeye bakın. Müzik, resim ya da bahçe işleri… Bilgisayar başından sonsuza kadar ayıramazsınız onu; fakat birlikte uygulamaya koyacağınız bir hobiyle, oyundan aldığı zevkten daha fazlasını bulması mümkün. Hangi oyun bir notanın parmaklarınızdan/nefesinizden çıkışından daha heybetli olabilir?

 

4 – Özel Olduğunu Hissettirin

  Genel olarak sosyal hayatları çok kötü insanların bağımlılığı da bu bozuklukla doğru orantılı olarak yüksektir. Bu nedenle  oyun içerisinde saygı görecekleri, sevilecekleri bir sistem onlara daha cazip gelir. Bu algıyı yıkın ve her haliyle onu ne kadar çok sevdiğinizi ve böyle devam etmesinin ona zarar verdiğini ve ona gelebilecek zararlara dayanamayacağını söyleyin. Ee bir-iki da gözyaşı, tamamdır.

 

5 – Tatile Çıkın

  Evet, uzun bir tatile çıkın. Bunun için işlerinizden gerekli iznin ve düzenlemenin yapılacağını varsayarak, baş başa kalabileceğiniz ve doğanın, mevsimin, sevginizin tadını çıkarabileceğiniz bir tatil iyi gelecektir.

 

6 – Son Çare

  Kendinize yeni bir bilgisayar aldırın/varsa oynadığı oyuna siz de katılın, diğer kolu ele geçirin! Beraber bir şeyler yapmanın keyfini orada alsın ve bunu daha sonra başka mecralara yaymaya çalışın. Aman dikkat, onu kaldıracağım diye siz bağımlı olmayın.

  Ne olursa olsun, birbirinizi kırmadan, suçlamadan ve en önemlisi olduğunuz şekliyle sevmeyi unutmayın.